Nu är den sista tävlingen i SM 2018 avklarad och såhär blev resutaltet. Grattis till alla vinnarna !!!

Poängsammanställning SM 2018

RESULTATLISTA 2018

Resultat Gotland 20/7

Gotland 20 Juli 

Resultat Väse 14/7

  Startnr Traktor Förare Drag 1 Drag 2 PullOff Placering
  350 kg Stock
  16 Iro Toy JR Viktor/Maja Roth Struken
  17 Black Yard Oliver Andersson FP 40,12 1
  18 Burning Massey JR 1 Elvira Nilsson Struken
  19 Volvo BM Albin Jönsson FP 21,62 4
  20 Wild Western Selma Albinsson FP 24,71 2
  Katarina P FP 21,76 3
  Johanna 24,75 6
  Markus Johansson 29,36 5
 
  500 kg Stock
  21 John Deere Axel Jönsson FP 30,94 3
  22 Little Green Wirch Lucas Madsen Struken
  23 Volvo BM Mini Erik Jönsson FP 37,57 2
  24 Burning Massey JR 2 Ville Gustavsson Struken
  25 Green Fire Oscar Knutsson FP 22.92 9
  26  Bolens Isac Jönsson FP 30,41 4
  27 Red Bandit Hugo Andersson FP 39,33 1
  28 Ironman Oliver Johansson FP 25,47 7
  29 Erik Widefalk FP 24,78 8
  30 Hurray Murray Selma Albinsson FP 27,42 5
  John Deere Amanda Birgersgård FP (24,2) 26,3 6
 
  Farmstock 3600 kg
  53 CH Rail Caj Höst 72,1 FP x
  54 Fenrisulven Erik Franzén Struken
  55 Blue Danger (N) Arne Kristian Haave 80,83 57,3 x
 
  600 kg CD
  Hammer Special Per Hoier 0,48 2
  Thor Christian Johansson FP 1
 
  600 kg Mod
  Wicked Toy Kristoffer Risberg 120,71 1
  Fire Storm Brian Larsen (DK) 119,43 2
  Black Pearl Mikael Kristensson 93,65 3
  Lucky Duck René Andersen (DK) 66,69 4
 
  Farmstock 4500 kg
  56 Blue Wiking Martin Göransson FP 108,94 1
  57 Wife´s Nightmare Mikael Jönsson FP 5,4 3
  58 Diesel Addict Daniel Ruderfeldt 92,75 x x 5
  59 Captian Hook Edvin Larsson 84,88 84,27 6
  60 Heavy Metal Magnus Emilsson 76,8 FP 48,94 2
  61 Narfe Filip Nilsson FP x 4
 
  Standard 3400 kg
  69 Farmall EMD Lena Johansson FP 55,60 4
  70 Farmall EMD Loke Fredriksson FP 56,10 3
  71 Farmall EMD Anders Skoogh FP 54,30 5
  Valmet Rune Andersson FP 73 2
  Volvo BM Emma Thyrén FP 77,90 1
 
  Standard 5700 kg
  73 MF 1135 Stefan Pettersson FP 57,10 4
  74 John Deere 4440 Alex Pettersson FP 69,60 1
  75 BM 810 Oskar Widefalk 68,60 FP 54,90 6
  76 Ford 9600 Christoffer Larsson FP 55,40 5
  77 IH 1086 Nicklas Skoogh 81,10 FP 57,20 3
  78 IH 1086 Anders Eriksson FP 54,70 8
  Case Agro King Rune Andersson FP 53,40 9
  Volvo 810 Göran Lindahl 92.60 FP 58,80 2
  Volvo BM 91,80 FP 54,90 6
 
  Standard 7500 kg
  79 John Deere 4640 Marcus Dalman FP 136  58,3
  80 Case 1370 Jörgen Pettersson FP 135 135 37,8
  81 Volvo BM 2654 P-O Widefalk FP 135 135 35,1
  82 Super Swedtrack Anders Nilsson 92,3 93,5
  83 Case Agri-King 1370 Stefan Eriksson 88,6 89,3
  84 Ford TW 30 Lennart Karlsson 91,3 FP 135 69,9
  Ford TW 20 Joakim Andersson FP 108,3
  Standard 7,5t gjorde tre (3) pull-off innan vi kunde utse en vinnare.
 
  Ljusdal 3500 kg
  69 Detroit 2takt diesel Kenneth Avelin 75,93 96,75
 
  Ljusdal 5000 kg
  70 Transmash V12 M-Å Henriksson FP 83,18 2
  71 Bison V12 Bertil Olsson FP x 4
  72 Bison 470 V12 Olle Andersson FP 92,54 1
  BM 650 Patrik Tulillas FP 75,5 3
 
  Hotfarm 3400 kg
  31 Deutz Super 5 Mattias Iseborn 92 89,3 3
  32 The Last One Elisabeth Tellander FP 1
  33 Blue Beast Daniel Turesson 82,10 99 2
  BM Cheva Anna Fredholm (utom tävlan) 84,30
  Hotfarm 4400 kg
  34 Deutz Super 6 Bengt Jönsson FP 88,50 6
  35 Little Deere Camilla/Martin 76,10 7
  36 Blue Steel H-Å Andersson FP 130,50 1
  37 Razzle Dazzle Christian FP 111,40 3
  38 77:an Magnus Emilsson FP 100,40 4
  39 Fd Volvo-Valmet Johan Lindgren Struken
  40 BM 810 Tron Grinni FP 89,90 5
  41 Hanåsa Struken
  42 Volvo 810 Claes Franzén FP 117,10 2
 
  Hotfarm 5700 kg
  43 Green Deere Niklas Boquist FP 93,08 2
  44 Ford 8700 H-Å Andersson FP 91,28 4
  45 White Knight Daniel Turesson Struken
  46 Big Bison Benny Thyrén Struken
  47 Smurfen Claes Birgersgård FP 90,32 5
  48 Bettan Mats Olsson 95,28 94,8 8
  49 Karl-Alfred Roger Paulsson 56,8 FP 92,19 3
  50 FD Volvo Valmet Johan Lindgren FP 85,99 6
  51 Generalen Reine Åkerbäck Struken
  52 JD 4440 (N) Per Hatterud FP 105,35 1
  Whitney Green (N) Ole Martin FP 80,69 7
  Ursus 124 Oskar Johansson 89,36 27,89 9
 
  2500 kg Mod
  Double Trouble Stellan Bartholsson 90,63 1
  D-Power Nicholas Hasselgren 82,52 2
  Smoking Eagle Krister Grankvist 61,19 3
  BM Teddy Anna Fredholm (utom tävlan) 89,23

 

Resultat Målilla Tractorpower Weekend 29/6-1/7

  Startnr Traktor Förare Drag 1 Drag 2 PullOff Placering
  350 kg Stock
  1 Black Yard Oliver Andersson FP 27,09 6
  2 Blue Wind Rasmus Vegehall FP 31,06 3
  3 Yardman Matteus Edvinsson FP 20.97 11
  4 Burning Massey 1 Ville Gustafsson FP 21,51 10
  5 Valley Anton Holmqvist 19,21 24,86 17
  6 Volvo BM Mini Albin Jönsson FP 23,09 9
  7 Jonsered LR12 Oskar Karlsson 19,75 24,06 18
  8 MTD Emil Fällgren FP 19,35 12
  9 Valtra Elwin Johansson FP 19,04 14
  10 Valmet 102 Elias Johansson 23,21 FP 19,18 13
  11 BM 400 Emil Karlsson FP 16,90 16
  12 Craftsman Katarina Paulsson FP 32,90 2
  13 Partner 10-90E Axel Ström 15,81 22,84 19
  14 Wheel Horse Johanna Paulsson 11,80 7,60 20
  15 Iron Toy Viktor Roth FP 30.46 5
  16 Iron Toy Maja Roth FP 33,62 1
  17 Rally Vilgot Kvist FP 24,20 8
  18
International Lukke Pagård FP 39,82 Utan tävlan
  19 Green Gangster Theis Sund FP 34,71 Utan tävlan
  20 Wild Western Selam Albinsson FP 30.44 4
  21 Partner 16 Benny Strömholm FP 24,79 7
  22 MTD Olle Hammarstedt FP 17,94  15 Högt drag
 
  500 kg Stock
  1 Red Bandit Hugo Andersson FP 31,16 1
  2 JD Little Green Witch Lukas Madsen FP 22,97 5
  3 Volvo BM Erik Jönsson FP 24,89 3
  4 Burning Massey Ville Gustafsson FP 26,51 2
  5 JD 332 Axel Jönsson FP 21,88 8
  6 Bolens Isak Jönsson FP 22,66 6
  7 Wheel Horse D200 Erik Widerfalk FP 20,68 10
  8 Murray Selma Albinsson FP 20,78 9
  9 Kubota Natalie Nilsson 0,0 13
  10 Toro Victor Vander Meulen FP 17,83 12
  11 Ironman Oliver Johansson FP 24,17 4
  12 Green Fire Oscar Knutsson FP 22,56 7
  13 Toro Ludvig Vander Meulen 27,71 FP 18,47 11
 
  500 kg Mod
  1 Nothing for Mama Adrian Rudén FP 79,41 1
  2 Black Widow FP 59,07 4
  3 Electra FP 49,16 6
  4 En Satans Värdelös Jävel  Isac Jönsson FP 77,12 2
  5 Dead Monkey FP 59,83 3
  6 Doris JR 66,37 FP 55,72 5
 
  600 kg Mod
  1 Wicked Toy  Kristoffer Risberg FP 50,03 1
  2 Black Pearl  Mikael Kristensson FP 45,40 2
 
  Compact Diesel 600
  1 Thor  Christian Johansson 58,64 45,44 1
 
  Hotfarm 3400 kg
  1 The Last One  Elisabeth Tellander 22,96 Diskad 3
  2 Blue Beast  Krister Grankvist 59,19 24,82 2
  3 Deutz Super 5 30,07 70,10 1
 
  Hotfarm 4400 kg
  1 Razzle Dazzle FP 83.03 2
  2 Little Deere  Camilla Göransson FP 76,88 3
  3 Blue Steel  Hans-Åke Andersson FP 84.03 1
  4 Deutz Super 6 FP 45,39 5
  5 77:an  Magnus Emilsson FP 74,82  4
 
  Hotfarm 5700 kg
  1 Smurfen Claes Birgersgård FP 80,53 2
  2 Ford 8700 86,98 FP 75,10 4
  3 Green Deere Niclas Boqvist FP 75,18 3
  4 Big Bizon Benny Thyrén 50,09 6
  5 Bettan  Mats Olsson 43,10 77,95 5
  5 Karl-Alfred Roger Paulsson FP 84,86 1
 
  950 kg Mod
  1 Pink Power FP 85,32 3
  2 Burning Massey Carl-Anders Nilsson 84,84 FP 83,13 4
  3 Swedish Iron Toy Emil Roth 76,16 FP 90,45 1
  4 Burning Baby Per Nilsson 89,45 FP 88,79 2
 
  Farmstock 3600 kg
  1 Fenrisulven FP Diskad 5
  2 Hurricane (Finland) FP 37,51 4
  3 Miraculix DL 71,21 6
  4 CH Rail Caj Höst FP 99,58 1
  5 Grusomme Mig DK FP 69,72 3
  6 Yellow Thunder D FP 96,97 2
 
  Farmstock 4500 kg Euro Challange
  1 Blue Dream DK 87,81 84,57 3
  2 Wifes Naightmare Andreas Jönsson 44,87 10
  3 Hot Hunter FI FP 84,21 2
  4 Extreme Edition DK FP 91,02 1
  5 Heavy Metal Kalle Tagesson 21,42 62,02 9
  6 Yellow Nightmare D 82,41 4
  7 Blue Wiking Martin Göransson 81,17 6
  8 Ceasar FI 55,89 81,98 5
  9 Captain Hook 27,90 11
  10 Narfe 77,99 73,97 7
  11 Lärlingen DK 75,09 50,05 8
 
  Light Mod
  1 D-Power 0,0
  2 Double Truble 0,0
  OBS!! Klassen ej genomförd
 
  Mod 4500 kg
  1 Sleipner 88,51 92,93 1
 
  Standard -2400 kg
  1 BM Victor Göran Lindahl FP 1
  2 MC Cormick Claes Birgersgård 42,99 51,15 2
  3 IH 5éren Patrick Madsen 20,84 48,69 3
 
  Standard -3400 kg
  1 MF Super 90 Hans-Erik Thylebring
  2 BM 700 Emma Thyrén FP 67,83 2
  3 BM 600 Kristoffer Olsson FP 66,33 3
  4 Valmet 1100 Rune Andersson 54,61 FP 70,25 1
  5 BM 350 Lennart Nordkvist 58,75 4
 
  Standard -4400 kg
  1 Fiat 980 Janne Johansson FP 58,62 3
  2 DX 650 Frödinge Tractorpulling Team FP 58,86 2
  3 Ford 7700 Zack Widell 54,42 FP 52,65 6
  4 Valmet 903 Karl Johansson FP 57,41 4
  5 Deutz 13006 Tord Dahlberg FP 62,03 1
  6 BM 700 Olle Kvist FP 53,40 5
 
  Standard -5700 kg
  1 BM 810 Göran Lindahl FP 61,69 1
  2 JD4430 Hampus Gårdebrink FP 55,80 5
  3 NH 8340 Carl-Johan Ytterbring 54,34 53,13 13
  4 BM 800 Albin Axelsson FP 50,04 10
  5 BM 810 Tobias Björnsson FP 50,23 9
  6 JD4440 Jörgen Petersson FP 60,50 2
  7 IH 946 Gustav Björnlinge 51,36 40,70 14
  8 Ford 8210 Jonny Karlsson FP 55,76 6
  9 BM 810 Ellen Karlsson FP 56,87 3
  10 BM 810 Oskar Widerfalk FP 46,98 12
  11 Ford 9600 Daniel Persson FP 56,36 4
  12 Case 1270 Sylwester Flis FP 48,82 11
  13 Deutz DX 710 Tord Dahlberg FP 55,61 7
  14 Case 1270 Patrik Axelsson FP 52,55 8
 
  Standard -7500 kg
  1 JD4240 Johan Nilsson FP 54,30 4
  2 Valmet 2101 Manus Wicks FP 63,12 1
  3 BM 2654 P-O Widerfalk FP 54,53 3
  4 Case 1370 Jörgen Petersson FP 61,26 2
 
  Standard 7500 kg-
  1 JD 6210R Filip Axelsson 93,91 1
 
  Veteran -2400 kg
  1 Allis Chalmers Henric Johansson 58,20 FP  44,18 3
  2 BM320 Emil Källberg 32,00 45,33   6
  3 MF 35 Rasmus Fransson 23,49 37,48   9
  4 BM 10 Anders Pil 52,44 48,47   5
   5 BM 10 Joakim Pil 31.98 38,46   7
  6 Victor Göran Lindahl FP   60,73 1
  7 Fordson Super Extra Emil Wiselqvist 28,03 18,90   10
  8 230 Victor Vera Karlsson FP   46,51 2
  9 Munktell 25 Joakim Pil 33,56 38,23   8
  10 IH 523 Patrick Madsen 51,21 56,21   4
               
  Veteran -3400 kg            
  1 Zetor 5511 Janne Johansson FP   48,20 3
  2 MF 165 Viktor Karlsson 43,81 50,45   8
  3 MF 168 Lars-Erik Thylebrink FP   60.78 1
  4 BM 55 Jimmy Pil FP   56,78 2
  5 MF Super 90 Lars-Erik Thylebrink FP   37,93 4
  6 BM 350 Jimmy Pil 57,90 52,76   6
  7 BM 20 Joakim Pil 53,09 49,43   7
    8 BM 21 Jimmy Pil FP   27,94 5

 

Resultat Lidköping 19/5

350 kg stock
Startnr Traktor Förare Drag 1 Drag 2 Pull Off Placering
1 Iron Toy JR 25,01 27,48 3
2 Black Yard FP 1
3 Burning Massey JR 2 20,98 24,27 5
4 Volvo BM 26,08 25,09 4
5 No Brothers 8,03 9,69 7
6 Iron Toy JR 28,16 29,11 2
7 Burning Massey JR 1 17,75 21,91 6
500 kg stock
  1 John Deere FP 29,63 5
  2 Volvo BM Mini FP 48,35 2
  3 Burning Massey JR 2 FP 36,58 4
  4 Green Fire 25,64 FP 23,4 6
  5 Bolen FP 21,29 7
  6 Red Bandit FP 46,16 3
  7 Iron Man FP 49,05 1
500 kg Mod
1 ENSVJ FP 17,77 4
2 Doris Junior FP 31,9 3
3 Nothing for mama FP 41,73 1
4 Electra 51,6 55,28 6
5 Dead Monkey FP 37,24 2
6 Black Widow 61,86 60,39 5
  Compact Diesel
  1 Volvo BM
  2 Smokey Norwegian FP 1
  3 Thor 62,04 8,32 2
 
  600 kg Mod
  1 Black Pearl FP 75,76 1
  2 Little Swedtrac 20,77 3
  3 Fire in the sky
  4 Wicked toy FP 22,8 2
 
  Hotfarm 3,4t
  1 Deutz Super 5 FP 56,97 2
  2 The Last One 25,18 FP 112,84 1
  3 Blue Beast FP 34,28 3
 
  Hotfarm 4,4
  1 Deutz Super 6 FP 84,69 3
  2 Blue Steel FP FP/87,85 2
  3 Razzle Dazzle FP FP/91,16 1
  4 77:an FP 80,83 3
  5 fd Volvo Valmet
  6 BM 810
 
  Hotfarm 3,7t
  1 Green Deer FP 91,34 3
  2 White Knight FP 75,51 4
  3 Big Bizon FP 25,68 6
  4 Smurfen FP 97,88 2
  5 Bettan 80,62 98,06 9
  6 Karl-Alfred FP 99,69 1
  7 Ford 8700 FP DQ
  8 Fd Volvo-Valmet FP 55,4 5
  9 Generalen 98,27 3,05 8
 
  Farmstock 3,6t
  1 CH Rail 81,42 49,26 2
  2 Fenrisulven fp 1
 
  Farmstock 4,5t
  1 Blue Wiking FP 106,97 1
  2 Wifes Nightnare FP 0,09 4
  3 Diesel Addict 60,45 FP 38,29 3
  4 Captain Hook 19,93 33,31 6
  5 Heavy Metal 75,59 5
  6 Narfe FP 87,57 2
 
  Light Modified
  1 Double Trouble 73,54 2
  2 Smoking Eagle
  3 D-Power DQ 3
  6 XL FP 85,64 1
 
  3,5t Mod
  1 4 Rednecks (2WD) 94,33

 

Resultat Simmelsberga 1/5

500 kg Mod
Startnr Traktor Förare Drag 1 Drag 2 Pull Off Placering
1 Doris JR Axel FP 54 1
2 ENSVJ Isac 13,16 5
3 Dead Monkey William 6
4 Electra Elin 33,24 DQ 4
5 Nothing for mama Adrian 40,17 42,33 3
6 Black Widow Fanny 45,08 49,72 2
350 kg stock
1 Blue Wind Rasmus 16,37 12,74 9
2 Burning Massey JR 1 Elvira 28,09 26,03 7
3 Black Yard Oliver A FP 30,07 2
4 Rödis Axel B 16,93 19,22 8
5 Volvo BM Albin FP 26,5 5
6 Sixten Katarina FP 25,29 6
7 Iron Toy JR Viktor R FP 29,78 3
8 Johanna Sara 10
9 Volvo BM Viktor A FP 30,98 1
10 Iron Toy JR Maja FP 28,32 4
500 kg stock
1 Green Fire Oscar FP 28,1 6
2 Little Green Witch Lucas FP 27,79 7
3 Burning Massey JR 2 Ville FP 38,98 1
4 Iron Man Oliver J FP 36,48 2
5 Red Bandit Hugo 28,65 FP 35,93 3
6 Bolens Isac FP 29,04 5
7 Volvo BM Mini Erik 29,74 FP 27,46 8
8 John Deere Axel FP 29,56 4